Rok 2010

Zakończona renowacja ołtarza św.Tekli

 

Prace konserwatorkie przy ołtarzu św.Tekli trwały od 4 marca do 22 maja 2010 roku

 

 

 

Ołtarz św. Tekli powstał w II poł. XVIII w. w stylu barokowym. Umiejscowiony jest w nawie kościoła, po prawej stronie.

 

W centrum ołtarza znajduje się obraz olejny na płótnie przedstawiający św. Teklę, w zwieńczeniu wizerunek św. Jana Nepomucena w promienistej glorii z chmurami i uskrzydlonymi główkami anielskimi oraz rzeźbiony kartusz herbowy z herbami Stary koń i Szreniawa. Na predelli, przy złoconych kolumnach umieszczone są złocone i srebrzone figury św. Piotra z kluczami i św. Pawła z mieczem. Ołtarz flankują uszaki w formie ażurowej kompozycji z liści akantu i esownic. Na strukturze ołtarza zachowała się oryginalna barokowa marmoryzcja w kolorze błękitnym ze złotymi użyleniami. Podczas konserwacji, po usunięciu wtórnych warstw szlagmetalu i aluminium (folii metalowych imitujacych złoto i srebro), zrekonstruowano złocenia i srebrzenia rzeźbionych detali ołtarza, które zachowały się w bardzo złym stanie technicznym (srebrzenia silnie zoksydowane). Drewno ołtarza zostało podane zabiegom dezynsekcji i impregnacji strukturalnej.

 

I jeszcze ciekawa wiadomośc; znaleźliśmy za ołtarzem św. Antoniego półgrosz polski z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego z ok.1780 r.

 

 

 

Zdjęcia ołtarza