Rok 2009

Poświęcenie odnowionego ołtarza

 
Artykuł ze strony Diecezji Sandomierskiej

 

 

W niedzielę 13 grudnia bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia głównego ołtarza w kościele pw. Św. Trójcy w Bogorii, który jest jednocześnie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Ołtarz został odnowiony z wielkim trudem przez konserwatorów i sporym nakładem środków. Ordynariusz sandomierski zapowiedział również koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia, odbierającego od wieków wielką cześć wiernych i słynącego cudami. Odbędzie się ona w ostatnią niedzielę sierpnia 2010 r.

 

 

W wygłoszonej homilii bp Krzysztof Nitkiewicz, nawiązał do przeżywanej dziś w Kościele III Niedzieli Adwentu, zwanej niedzielą radości. Podkreślił, że fundamentem chrześcijańskiej radości winna być zawsze Osoba Jezusa Chrystusa. ?Panujący obecnie kryzys, bezrobocie i żenujące utarczki pomiędzy partiami politycznymi, nie pozwalają człowiekowi się cieszyć? - zwrócił się do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz. ?Jeśli przeżywamy jakieś chwile radości to są one na ogół związane z prozaicznymi wydarzeniami naszego życia. One mają swoją wagę, gdyż rozjaśniają ciemności dnia codziennego i dodają optymizmu. Głównym motywem radosnej nadziei na dziś i jutro, jest jednak to, że mamy Chrystusa, który nas kocha. Cieszmy się więc na Święta Bożego Narodzenia, które pozwolą nam przeżywać na nowo Jego przyjście na ziemię? - podkreślił ordynariusz.

 


?Prace nad renowacją ołtarza - powiedział proboszcz parafii ks. kanonik Andrzej Wierzbicki - trwały cały rok i jeśli dzisiaj możemy go poświęcić, to tylko dzięki ofiarności wiernych i pomocy gminy?.

 


Ołtarz główny pw. Matki Bożej Pocieszenia w kościele pw. Św. Trójcy powstałw poł. XVIII w., prawdopodobnie w sandomierskiej pracowni Macieja Polejowskiego i reprezentuje styl rokokowy. Wszystkie jego elementy zostały wykonane z drewna; elementy konstrukcyjne zrobiono z drewna iglastego, wszelkie rzeźbione dekoracje natomiast z drzewa liściastego.

 


Andrzej Capiga

Wkrótce zamieścimy zdjęcia z tej uroczystości.