WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA

 

Popatrz, jak prędko mija czas. Dziś kończy się święty czas Adwentu, dziś ostatnie roraty.

Dzień 24 grudnia, to najpiękniejszy i najmilszy sercu dzień w roku - Wigilia Bożego Narodzenia, to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór roku. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, w którym Wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się tak uroczyście, jak w Polsce. Wigilia Bożonarodzeniowa to czas wzajemnego zbliżenia i darowania win oraz urazów, to czas zadumy i refleksji.

 

Do tego niezwykłego dnia i wieczoru oraz do świąt Narodzenia Pańskiego przygotowujemy się blisko cztery tygodnie, przez udział w porannych Roratach, przez umartwienia i uczynki miłosierdzia, przez dobrą spowiedź świętą. Jesteśmy gotowi na przyjęcie największego Gościa świata - Pana Jezusa, który opuszcza śliczne niebo i zstępuje w ludzkie barłogi.

Niebawem przeżywać będziemy kolejny raz w życiu rocznicę Narodzin w ludzkiej naturze naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Dla wielu z nas będzie to ostatnia Wigilia na tej ziemi, ostatnie w tym ziemskim życiu Święta Bożego Narodzenia.

Wigilia z języka łacińskiego vigilare znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. W Kościele Katolickim Wigilia jest początkiem i częścią każdej uroczystości, w tym każdej niedzieli. Najważniejszą Wigilią roku jest Paschalna Wigilia Wielkanocna - w Wielką Sobotę. Ta Wigilia jest matką wszystkich wigilii całego roku.

Wigilia Bożego Narodzenia połączona jest z Wigilijną Wieczerzą i z wigilijnym, jakże uroczym i niezwykłym wieczorem. Wieczerzę Wigilijną nazywa się także: Wilią, Postnikiem, Bożym Obiadem, po staropolsku - Godami, a na wschodzie Kutia - od głównej potrawy.

W Wigilię nikt z nikim się nie kłóci, wszyscy w domu i w sąsiedztwie okazują sobie wzajemnie życzliwość. Jest to dzień wzajemnego przebaczenia, zbliżenia, darowania sobie win i urazów, czas zadumy i refleksji. W cudowny Wieczór Wigilijny ?ustają wszystkie gniewy i spory, a pośrodku nas, staje Chrystus ze swoim pokojem.

Dawniej na wsi podawano bydłu w oborze kawałek różowego opłatka, a także cząstkę z potraw z wigilijnego stołu. Niektóre ze zwierząt wprowadzano na chwilę do pokoju. Zapraszano na swoją posesję również zwierzęta leśne, w tym wilki, przed domem rzucano dla nich pożywienie.

Choć Wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem, to w polskiej tradycji chrześcijańskiej, Wigilia i Boże Narodzenie, są dniami obchodzonymi świątecznie i bardzo uroczyście. W polskiej pięknej i bogatej tradycji, zarówno Wigilia, jak i Święta Bożego Narodzenia obchodzone są jako najbardziej rodzinne święta.

Najpiękniejszym polskim zwyczajem wigilijnym jest łamanie się białym opłatkiem. Łamiąc się opłatkiem, składamy sobie nawzajem życzenia, przepraszamy za zło wyrządzone sobie wzajemnie od ubiegłorocznej wigilii - w małżeństwie, w rodzinie, w sąsiedztwie. Składamy sobie wzajemnie obietnicę szczerej poprawy. To wszystko potwierdzamy pocałunkiem miłości i pokoju..

Zofia Kossak w książce Rok Polski pisze tak: Jakże to wielka szkoda, że atmosfera miłości, pokoju i przebaczenia Wigilii Bożego Narodzenia, trwa tylko kilka godzin jednego dnia w roku. Gdyby wigilijna atmosfera wzajemnej życzliwości i dobra trwała przez wszystkie dni roku, jakże bylibyśmy inni dla siebie, jakże piękna byłaby atmosfera w naszych rodzinach; Polska byłaby nam domem, a świat rajem.