Diecezjalne spotkanie członków róż różańcowych w Sulisławicach

 

W dniu 5 października br. przedstawiciele Kółek Żywego Różańca Świętego oraz Prezydium Legionu Maryi w Bogorii uczestniczyli w Trzecim Diecezjalnym spotkaniu członków Róż Różańcowych, które odbyło się w sanktuarium w Sulisławicach. Powiązanie tego modlitewnego spotkania z obchodami 100 lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Sulisławskiej sprawiło, że do tamtejszego sanktuarium przybyło około 3 tys. członków parafialnych grup modlitewnych wraz ze swoimi zelatorami i duszpasterzami. Spotkanie w Sulisławicach rozpoczęło się od indywidualnych modlitw przed łaskami słynącym.

Obrazem Matki Bożej Bolesnej "Misericordia Domini? wewnątrz Sanktuarium. Przed mszą świętą wierni zgromadzeni wokół ołtarza polowego wysłuchali historii łaskami słynącego obrazu wygłoszonej przez znanego regionalistę i autora wielu książek przybliżających historię naszego regionu redaktora Józefa Myjaka.
 
 
W samo południe, przy pięknej pogodzie odprawiona została Msza św.pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowało prawie 50 kapłanów przybyłych wraz z członkami bractw różańcowych. W czasie homilii ks. biskup skupił się na historii i znaczeniu modlitwy różańcowej, która mimo że jest znana i odmawiana w naszym kościele już od czasów średniowiecza, to nic nie traci na swej aktualności. Wciąż stanowi niesamowitą siłę zespalającą członków naszych rodzin, parafii i całej diecezji skoro skupia ponad 40 tys. wiernych i każdego roku zgłaszane są kolejne wspólnoty róż powstające w parafiach. Cieszy także to, że ta modlitwa staje się również popularna pośród dzieci w szkołach i grupach parafialnych, co wróży kontynuację i podtrzymywanie tego najstarszego, a wciąż aktywnego ruchu Maryjnego.

Ksiądz biskup podkreślił wielkie znaczenie duchowego dobra, jakim są relacje duchowe i społeczne zawiązywane wokół Różańca, którego paciorki, niczym ogniwa łańcucha, łączą ludzkość z Bogiem i ludzi między sobą, tworząc wspólnotę. Jeżeli mówimy, że róża jest najpiękniejszym kwiatem, to Róże Różańcowe promieniują pięknem ducha skupionych tam sióstr i braci. Promieniują ich wzajemną miłością rozlewającą się na Kościół i świat poprzez ufną modlitwę. Różaniec spaja fundamenty naszych parafii, w których brakuje nieraz wielu rzeczy, ale na szczęście dla nas wszystkich są tam kółka różańcowe i to im zapewnia żywotność.

Chcę wam za tę modlitwę dzisiaj podziękować i prosić, abyście nie ustawali w modlitwie -€“ mówił biskup ordynariusz.

Po Mszy św. pielgrzymi skorzystali z przygotowanego dla nich skromnego poczęstunku, a następnie zgromadzili się w świątyni na modlitwie i wspólnym rozważaniu tajemnic różańcowych.

 

Tekst: Czesław Brudek

 

  Zdjęcia:  Czesław Brudek