Zakończenie roku szkolnego 27.06.2014

 

KONIEC WIEŃCZY DZIEŁO

?Finis coronat opus?

 

Tradycyjnie już wspólną Eucharystią w naszym sanktuarium kończymy rok szkolny. Spotkanie na modlitwie, słowie i pieśni wyrażało dziękczynienie Bogu za kolejny etap nauki i pracy. Teraz przed dziećmi i młodzieżą czas odpoczynku i długo oczekiwane wakacje. Cofamy się jednak myślą w wstecz i wspominamy ten miniony czas.

 

Wszystko, co się zaczyna, ma swój koniec. Dla wielu ten koniec jest BARDZO upragniony, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Ten dzień popularnie nazywany ?zakończeniem roku szkolnego? i w tym roku zbiegł się on z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W kalendarzu zapisał się pod datą 27 czerwca.

Ostatni dzień pobytu w szkole w roku szkolnym 2013/2014 został rozpoczęty uroczystą Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, której przewodniczył Ks. Waldemar Bieńko, wikariusz i katecheta pracujący z Bogoryjskim Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II.

Msza Św. dziękczynna przed słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia za cały rok pracy wychowawczo-dydaktycznej licznie zgromadziła dyrekcję, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz dzieci i młodzież ze szkół z terenu Bogorii. Homilię do zebranych wygłosił Ks. Waldemar. W Słowie Bożym kaznodzieja podkreślał, że: ?Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Dziś ostatni dzień w szkole. Msza Św., uroczysta akademia i odebranie świadectwa. I ?nie ma nic lepszego nad to, że człowiek cieszy się ze swych dzieł?. Zakończenie roku szkolnego to taki szczególny czas, kiedy cieszymy się ze swoich dzieł: ukończenia szkoły, otrzymania świadectwa, licznych konkursów i nagród. Z tego wszystkiego, co udało się nam dokonać przez te dziesięć miesięcy. Pragniemy spojrzeć na naszą pracę, jak pomnażaliśmy dane nam przez Boga talenty. Pan Jezus każdemu z nas stawia pytanie: jaki pożytek uczyniłeś ze skarbu, który otrzymałeś na początku roku szkolnego? Podobnie pyta w przypadku obowiązków religijnych. Dojrzały chrześcijanin powinien wiedzieć, że ma pewne obowiązki, jak na przykład pacierz codzienny, jak obecność na mszy świętej w każdą niedzielę, spowiedź święta. Gdy się jest uczniem, nawet na wakacjach, powinno się wypełniać swoje obowiązki?.

Wakacje są także czasem rozrywki i zabawy. Warto jednak zapamiętać słowa ks. Jana Bosko: ?nie nazywajcie rozrywką dnia, który pozostawia wyrzuty sumienia w sercu oraz lęk przed sądem Boga? i w ?zabawie od czasu do czasu wznoście umysł ku Bogu, ofiarując te zabawy na Jego cześć?.

Niech te słowa będą dla WSZYSTKICH mottem na czas zbliżających się słonecznych WAKACJI i miłego ODPOCZYNKU, aby po dwóch miesiącach znów powrócić z twarzami uśmiechniętymi i nowymi siłami do pracy na kolejny nowy rok szkolny.

Koniec roku szkolnego to również czas podsumowania rocznej pracy i zaangażowania LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA. Dziękując wszystkim ministrantom za godną postawę, świadectwo i poświęcenie życzę mnóstwa pięknych przeżyć ze spotkań z przyjaciółmi i rodziną na łonie natury i kontemplacji dzieł Stwórcy, a także regeneracji sił na jeszcze solidniejszą pracę powakacyjną.

Po zakończonej Eucharystii młodzież wraz z opiekunami powróciła do szkół, aby uczestniczyć w uroczystej akademii i odebrać świadectwo szkolne.

 

Tekst: Ks. Waldemar Bieńko        

 

Zdjęcia: wyk.: Wojciech Sierant (nauczyciel) i Joanna Nowak (uczennica II LO)