Acies Legionu Maryi w Kurii tarnobrzeskiej

 

Acies (łac. szyk potrójny) -€“ to szyk wojskowy stosowany przez legiony rzymskie, nazwa pochodzi od potrójnego uszeregowania manipułów w legionie.

Tą nazwą przyjęto nazywać coroczną uroczystość w czasie której legioniści ponawiają swoje oddanie Matce Bożej zawierzając Jej całkowicie siebie i wszystko co posiadają oraz ponawiają swoją gotowość do służby...

Zorganizowany w tym duchu tegoroczny Acies Legionu Maryi odbył się 29 marca 2014 roku w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

 

 

Naszą parafię reprezentowały tam siostry i bracia skupieni w Prezydiach Legionu przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii i przy kościele filialnym pw. Bł. Ojca Maksymiliana Kolbego w Mostkach.

Uroczystość rozpoczęła się modlitewnym spotkaniem około 150 legionistów w kaplicy Wieczystej Adoracji Jezusa Obecnego, gdzie odmówiono legionowe  modlitwy wstępne i część różańca świętego.
Mszę świętą pod przewodnictwem ks. Rafała Cudziło, diecezjalnego kierownika duchowego Legionu Maryi koncelebrowało jedenastu kapłanów, opiekunów parafialnych prezydiów legionu działających przy kurii. Homilia wygłoszona przez ks. Rafała Cudziło skupiała się wokół znaczenia aktu odnowienia przyrzeczeń dla scalania legionistów stanowiących wspólnotę kurii w jeszcze bardziej aktywnym szerzeniu Królestwa Bożego na ziemi. Acies jest okazją do tego, by zobaczyć siłę wspólnoty legionowej i jej niezwykły charyzmat służący rozbudzaniu pobożności wśród wiernych oraz docenienia uniwersalności apostolatu modlitwy połączonej z pracą – powiedział kaznodzieja zachęcając do naśladowania Maryi w jej pokornej postawie służby drugiemu człowiekowi.
Ważną częścią nabożeństwa było odnowienie przyrzeczenia legionowego, co uczynili wszyscy obecni kapłani oraz legioniści podchodząc do Vexillum Legionu i wypowiadając słowa: ?Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko i wszystko co posiadam jest Twoje? Po komunii świętej legioniści złożyli zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego.
Zwieńczeniem uroczystości była wspólna agapa przebiegająca w radosnej, miłej i prawdziwie rodzinnej atmosferze.
Doroczne Acies w Tarnobrzegi było też okazją do włączenia się legionistów w koordynowaną przez Caritas diecezji sandomierskiej akcję pomocy ?Rodzina Rodzinie, a także przygotowali paczki dla rodzin z Ukrainy.