REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2016

 

Wielki Post to czterdziestodniowy okres pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan – Świąt Wielkanocnych. W tym czasie przygotowujemy się do uroczystego celebrowania Misterium Paschalnego. Jest to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem oraz walki z własnymi słabościami. W czasie Wielkiego Postu powinniśmy pamiętać o modlitwie – rozmowie z Panem Bogiem. Jest kluczem otwierającym serce Boga. Post jako panowanie nad sobą, umartwianie oraz jałmużna. W szerokim sensie chodzi o całościową postawę czynnej miłości chrześcijanina wobec innych ludzi.

 

Podczas Wielkiego Postu przeżywamy Rekolekcje Wielkopostne. To czas, w którym w szczególny sposób powinniśmy zbliżać się do Boga. Jest to czas zadumy, nawrócenia i odkrycia Jezusa Chrystusa na nowo. Powinniśmy je przeżywać w skupieniu i ciszy serca. Stanowią one okazję do pogłębionej refleksji nad własną wiarą i postępowaniem.

Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczęły się 28-02-2016 w III Niedzielę Wielkiego i trwały do 2- go marca pod hasłem Rekolekcje o Bożym Miłosierdziu.

 

Tematami spotkań rekolekcyjnych były:

 

1. Niedziela –28.02.2016 r. -  ,, Miłosierny Samarytanin”.

 

2. Poniedziałek – 29.02.2016 r.  - ,,Ojciec synów marnotrawnych”

 

3. Wtorek– 01.03.2016 r.   -  ,,Szczęśliwi miłosierni ponieważ oni dostąpią miłosierdzia”

 

4. Środa – 02.03.2016 r.  -  ,,Chcę, bądź oczyszczony”

 

Rekolekcje zostały zakończone XV-m BOGORYJSKIM WIECZOREM UWIELBIENIA

Spotkania rekolekcyjne prowadził o.Teodor Knapczyk.

 

Specjalną częścią cyklu rekolekcji były rekolekcje dla młodzieży szkolnej.

Rozpoczęły się 2 marca spotkaniem z młodzieżą szkolną w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bogorii

 

Relacja z przebiegu rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży szkolnej: 

Rekolekcje dla młodzieży odbyły się 2, 3 i 4 marca, prowadzone przez siostrę Katarzynę.

I DZIEŃ

Pierwszy dzień Rekolekcji Wielkopostnych, jak każdy kolejny, zaczęliśmy od modlitewnej zadumy. Śpiewaliśmy pieśń do Ducha Świętego. Na początek siostra zakonna zadawała pytania, na które każdy odpowiedź miał poszukać sam. Jakie słowo będzie nas dotykało, jaki gest, jaka myśl ? Wielki Post może być naszym nowym początkiem, który może się wydarzyć zupełnie w prozaicznych okolicznościach naszego życia. Ale musimy spróbować wpuścić Ducha Świętego do naszego serca, gdzie znajduje się bardzo dużo pragnień, naszych marzeń. Musimy zadać sobie pytanie: „ Czego ja dzisiaj pragnę?”.
Wyświetlony został krótki film, o tym co młodzież chce nam przekazać o Jezusie Chrystusie. Z filmu wysnuwamy myśl – pytanie, któremu musimy poświęcić trochę więcej czasu by zagłębić się we własne serce. „Kim jest Jezus? Kim dla mnie jest Jezus?”.

„Dzisiaj” oraz „Jezus, Ja i moja Sykomora” to tematy spotkań rekolekcyjnych. Na naukach przytoczona została przypowieść o Zacheuszu, który siedział na drzewie bo chciał zobaczyć Jezusa, chciał się dowiedzieć kim On jest. Jezus powiedział do Niego, że dziś chce się zatrzymać w Jego domu. Dziś. Patrząc na nasze życie, każdy odkłada sobie coś na „jutro”, jutro to zrobię. A Jezus mówi do nas „dziś”. Sykomora – drzewo, które dla Zacheusza stało się miejscem samotności, miejscem gdzie nie przeszkadzał mu tłum. Czy chcesz zobaczyć Jezusa wchodząc na Sykomorę – do konfesjonału ? Jezus pragnie się z nami spotkać. Lecz przeszkadza nam w tym „tłum”, którym jest wstyd, strach. Boimy się pójść do spowiedzi, nie jesteśmy wstanie wejść na tę Sykomorę. Jezus o tym wie, i dlatego mówi : „Dziś chcę się z Tobą spotkać, wejść do Twojego serca”. Decyzja należy do Ciebie. Twoje dzisiaj jest dzisiaj. Tylko czy chcesz spotkać się z Jezusem na swojej Sykomorze?  

II DZIEŃ

Kolejnego dnia siostra Katarzyna nasze nauki zaczęła od przypowieści z poprzedniego dnia o Zacheuszu, który miał pragnienie serca – chciał zobaczyć Jezusa. Słowa Pana : „Dziś chcę się zatrzymać w Twoim domu” oznaczały , że chciał wejść do życia Zacheusza, do Jego serca. Zawsze będzie się nas pytał: „Ale czy mnie tam wpuścisz ?”. Bóg jest jedyną osobą, która o to zapyta. Jest jeszcze ktoś kto walczy nieustannie o nas, żebyśmy w życiu nie zadawali żadnych pytań. A pytania, które stawiamy w sercu są najważniejsze. Kim jestem? Do czego dążę? Co jest moim celem? Co się ze mną dzieje? Pytania o sens życia.


Zilustrowany został film, w którym szeregiem podążał tłum. Wyglądali jak kukiełki, którymi można sterować. Nie wiedząc dokąd, w jakim celu podążają, szli szeroką drogą nie pytając o nic. Tak jakby to było nie ważne. Był jednak wyjątek, ktoś kto szedł ze wszystkimi i kogo interesowało gdzie idą. Próbował zadawać pytania lecz jego również starano się podporządkować… Szli oni bowiem do „Jeziora Ognia”.
Wybór należy do nas, czy chcemy iść tą szeroką drogą, czy tą wąską. Wąska to droga szczęścia, przykazań Bożych. Jezus zostawił nam wolność, możemy wybrać. Tylko każdy nasz czyn ma swoje konsekwencje.

Została przytoczona również przypowieść o Drzewie Figowym, w której to Jezus pozwolił pozostawić krzew jeszcze rok w nadziei, że wyda owoc. Taki jest Bóg. Zawsze daje drugą szansę , nawet jeżeli nasze serca są jak wyschła roślina. Jezus próbuje nas uzdrowić, Bóg do nas puka, przychodzi ale pozostawia nam wybór.

III DZIEŃ

Dzień pojednania z Bogiem. W kolejnym dniu rekolekcji kontynuowana jest historia Zacheusza. Kiedy Jezus wszedł do serca Zacheusza jego życie się odmieniło. Doświadczył wielkiej miłości Zbawiciela. My również przyjmując Jezusa stajemy się żywi, tętnimy życiem bo doświadczyliśmy miłości. Nie musimy udawać, bo Bóg kocha nas takimi jakimi jesteśmy.
Siostra Katarzyna uczy, że są dwa warunki do tego żeby kochać Boga. Pierwszym jest zaufanie. Jeżeli chcemy kochać Jezusa to mu ufamy. Drogą do ufności jest modlitwa, rozmowa z Bogiem. Drugim warunkiem jest przyjmowanie tego co nas spotyka w życiu. Jezus chce wejść do naszego życia, do naszego serca.

W jaki sposób Ty możesz wyrazić miłość do Boga, do drugiego człowieka? Czy chcesz wejść na Sykomorę? Jaką drogę wybrać? Czy dziś? Może to właśnie dzisiaj.
To czas, w którym to powinniśmy rozważyć. Czas Wielkiego Postu.

 

Tekst: Magdalena Szymańska, uczennica kl. III b L.O. w Bogorii

 

 Zdjęcia ze spotkań z młodzieżą szkolną - Kapusta Martyna, uczennica kl. I a L.O. w Bogorii  --> ( Strona L.O. Bogoria ) 

 

 Materiał filmowy ze spotkań z młodzieżą szkolną - Adam Krzyżanowski --> ( Strona L.O. Bogoria )