Boże Ciało 2017

 

 

Jak co roku tradycyjnie wyszliśmy na ulice Bogorii, by publicznie uczcić Naszego Pana Jezusa Chrystusa pod postacią Chleba.

Co tak naprawdę oznacza Boże Ciało i skąd się wzięło to święto?

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

 

Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 15 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

W dzisiejszych czasach procesje są bardzo uroczyste i barwne. W naszej parafii uroczystość Bożego Ciała łączy się z rocznicą I Komunii dzieci,które również biorą udział w uroczystości.

W procesji bierze udział Legion Maryi, członkowie Kółek  Żywego Różańca, strażacy, młodzież i dziewczynki, które sypią kwiaty przed Najświętszym Sakramentem. Pięknie ubrane ołtarze skłaniają do modlitwy i zadumy. Tradycyjnie też kulminacyjnym momentem procesji jest błogosławieństwo na skrzyżowaniu ulic dla całej parafii.

 

 

Tekst: Maria Krzyżanowska

 

 Zdjęcia z uroczystości Bożego Ciała: Adam Krzyżanowski