ACIES Legionu Maryi w Kurii Bogoria

 

  2 kwietnia, czyli w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, a zarazem dnia rozpamiętywania daru życia i posługi św. Jana Pawła II w związku z upływającą w tym dniu 11 rocznicą  Jego śmierci legioniści zrzeszeni w prezydiach i Kurii Legionu Maryi w Bogorii  wyznaczyli sobie na uroczyste rocznicowe spotkanie zwane ACIES.

 

W uroczystościach oprócz miejscowych legionistów wzięły udział delegacje prezydiów i kurii z rejonu Tarnobrzega, Chmielnika , Koprzywnicy i Osieka.  Obecna była również delegacja  złożona z członków Zarządu Komicjum LM z Tarnobrzega.
Przewodniczący uroczystej Mszy Św. diecezjalny opiekun duchowy legionu ks. Rafał Cudziło w wygłoszonej homilii podkreślił zbieżność haseł przewodnich realizowanych w życiu i działalności legionowej z treścią obchodzonych w kościele świąt. Wskazał na przewodnie słowa jakie Jan Paweł II przyjął do osobiste przesłanie w biskupstwie, kardynalstwie i papiestwie Totus Tuus Maryjo, Cały Twój. To są przecież również nasze legionowe  hasła - powiedział ks. Rafał.
    Przemawiająca na rozpoczęcie Eucharystii prezydent Kurii Elżbieta Brudek  omówiła znaczenie i symbolikę przeżywanej uroczystości podkreślając, że:
Za najwyższy akt czci wobec Najświętszej Maryi Panny uważany jest akt osobistego oddania Jej siebie. ACIES to duchowa uczta, która jednoczy nas legionistów z Naszą Patronką Maryją poprzez potwierdzenie swojej gotowości do angażowania się w apostolacie modlitwy i czynu legionowego. Obchodząc to wielkie legionowe święto stajemy przed naszą Królową, jako Jej żołnierze i dzieci, aby wyznać całkowitą zależność od Niej. Ona jest Matką naszej duszy, a Jej Serce i nasze serca są jednością. Jesteśmy przekonani o tym, że w tym momencie robimy to, co stało się treścią naszego powołania do służby Maryi i to czego Bóg od nas właśnie oczekuje. Krocząc drogami formacji legionowej budujemy swoje życie na wzór Jej życia - podkreśliła  siostra Elżbieta.

Dziękujmy Bogu  za to, że pozwala nam przeżyć tę uroczystość wspólnie z naszymi opiekunami duchowymi ks. Rafałem Cudziło i ks. Andrzejem Wierzbickim, których troska o bieżące działanie i rozwój Legionu jest nam znana i za którą pragniemy przy okazji serdecznie podziękować. Niech wspólne przeżywanie Eucharystii rozpali w nas gorącą miłość do Jezusa, a także umocni w nas wspólnotowego ducha jedności - dodała na zakończenie swojego wystąpienia .
   W czasie nabożeństwa  ks. Rafał Cudziło dokonał poświęcenia świeżo nabytego Vexillum - legionowego symbolu i odebrał od wszystkich  legionistów przyrzeczenie o treści na nim uwidocznionej.
Uroczysta Eucharystia zakończyła się podziękowaniami i błogosławieństwem na przyszłą pracę, po których  uczestnicy udali się na legionową  agapę zorganizowaną w świetlicy pobliskiej szkoły podstawowej.

 

Tekst Cz. Brudek

 Zdjęcia z rocznicowego spotkania: Cz. Brudek