2015-10-19 Zlot Generalny Legionistów

 

Dzień 19 października 2015 r. , a więc dzień kiedy kościół uroczyście obchodził 31 rocznicę śmierci błogosławionego Jerzego Popiełuszki obrali sobie legioniści skupieni w Kurii Tarnobrzeg i Bogoria na dzień kolejnego Zlotu Generalnego. Miejscem zlotu uczyniono kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie, którego proboszcz  ks. prałat Michał Józefczyk jest serdecznym  przyjacielem  i orędownikiem Legionu Maryi.

 

To za jego sprawą nadano szczególnie uroczysty charakter  Mszy świętej poświęconej modlitwom o łaski potrzebne legionistom w wypełnianiu ich posłannictwa i dalszy jego rozwój oraz uczczeniu 31 rocznicy śmierci  męczennika za wiarę bł. Jerzego Popiełuszki.
W czasie mszy świętej sprawowanej w koncelebrze księży opiekunów Legionu pod przewodnictwem ks. Rafała Cudziło uczestnicy odmówili Litanię do bł. Jerzego Popiełuszki, a wszyscy wierni mieli sposobność oddania Mu hołdu poprzez ucałowanie relikwii bł. Jerzego. Homilia wygłoszona przez diecezjalnego opiekuna Legionu ks. Rafała Cudziło nawiązująca do treści przypadającej na ten dzień Ewangelii wskazała na znaczenie podjętej przez legionistów służby Maryi. „Kto chce być wielkim niech będzie sługą wszystkich. Jeśli przewodząc służy to może przewodzić” - podkreślił ks. Rafał i dodał: Albo będziemy sługami, albo będziemy niewolnikami własnej pychy. Legioniści służą, gdyż to jest podstawą prowadzonej ewangelizacji. To oni  prowadzą nieustającą rozmowę o wierze chociażby w czasie prowadzonych zebrań informacyjnych i spotkań formacyjnych w parafiach, w których dzięki temu powstają zalążki kolejnych prezydiów rozszerzających przestrzeń naszej legionowej działalności - powiedział ks. Rafał .
Po zakończonej mszy św. legioniści w procesyjnym pochodzie przemaszerowali wraz z kapłanami pod krzyż upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika za sprawę, gdzie poprzez wspólną modlitwę oddali mu hołd.
Tradycyjnie zorganizowana w obiektach parafii agapa była okazją do wysłuchania  kilku świadectw mówiących o znaczeniu przynależności do legionu dla rozwoju własnej duchowości. Siostra Marianna  Chrobak - sekretarz Komicjum Legionu wygłosiła prelekcję na temat historii powstania obrazu  Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask oraz interpretacji składowych tego obrazu wywodzących się z objawień  jakich świadkiem był Anatol Kaszczuk - świecki Apostoł, założyciel Legionu Maryi w Polsce i propagator tej idei w całym świecie.

 

 Tekst i zdjęcia: Cz. Brudek