Diecezjalne obchody Dni Młodych w Bogorii

 

W dniach 18 -€“ 20 września br. zostały zorganizowane, tym razem w Staszowie  i okolicznych kościołach XVIII Diecezjalne Dni Młodych.
Nasze Sanktuarium oraz kościoły św.Ducha i św.Barbary w Staszowie pełniły rolę kościołów  stacyjnych, w których młodzież  ( w przypadku Bogorii pochodząca z dekanatów Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Klimontów, Raniżów, Połaniec, Koprzywnica i Zaklików )  zbierała się na modlitwę i spotkania ewangelizacyjne.Młodzi znaleźli noclegi u gościnnych ludzi we wszystkich parafiach naszego dekanatu. Tegoroczne spotkanie młodych przebiegało pod hasłem: Błogosławieni czystego serca.

 

Dla nawiązania bliższego i osobistego kontaktu z tym fragmentem Ewangelii wg. św. Mateusza wszyscy uczestnicy otrzymali w chwili rejestracji swojego udziału w Święcie Młodych specjalnie przygotowane do umieszczeniu na nadgarstku opaski z treścią tego przesłania zapisaną w języku greckim.W słowie skierowanym do uczestników diecezjalnego spotkania młodych przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza czytamy m.in.
„… Pragnę, abyśmy zastanowili się nad tym wspólnie i bogatsi o wzajemne świadectwo otworzyli się na Chrystusa. Dzięki niemu nasze serca staną się czyste”.
   W pierwszym dniu  spotkania, po rejestracji uczestników, wyposażeniu ich w identyfikatory i inne gadżety skierowano ich na kwatery. W czasie pierwszego ze spotkań jakie były realizowane w naszym sanktuarium poświęconego zawiązaniu wspólnot zebrani mieli okazję obejrzeć Misterium o św. Stanisławie Kostce – patronie młodzieży. Prezentacji dokonali uczniowie sandomierskiego Collegium Gostomianum. Zaplanowana na ten wieczór Droga Krzyżowa  ulicami miasta została zrealizowana w większości wewnątrz kościoła, ze względu na gwałtowne załamanie się pogody. Przez zakończeniem przewidzianych na ten dzień punktów programu przemówił do zebranych przyjaciel młodzieży ks. biskup Edward Frankowski przekazując zebranym słowa swojej pasterskiej troski, ale i wielkich nadziei związanych z młodzieżą oraz udzielił zebranym błogosławieństwa.
   W kolejnym dniu spotkań w naszym Sanktuarium, tak jak i w pozostałych kościołach parafialnych naszego dekanatu odbyła się msza święta. Homilia wygłoszona przez jednego z organizatorów uroczystości ks. Piotra poświęcona była głównemu hasłu uroczystego spotkania młodzieży będącego fragmentem kazania na górze: Błogosławieni czystego serca… Mówca przypomniał, że treść tego przesłania była tematem homilii wygłoszonej przez papieża Jana Pawła II w czasie mszy odprawionej w czasie Jego pobytu w Sandomierzu. Wyjaśniając sens i głębię nawoływania do zachowania czystego serca wskazał na potrzebę kierowania się nauką Chrystusa, bo wyzbywając się „innych bożków” będziemy w stanie  stawiać na wiarę i prawdę, zachowamy radość życia i będziemy w stanie obdzielać tą radością innych. Czystość serca, to czystość naszych myśli i intencji jakimi się kierujemy, czystość spojrzenia i tak zapominana dzisiaj czystość ciała, które przecież jest świątynią Boga . Zwracając się do młodzieży kaznodzieja zachęcał do podejmowania prób spełniania bożych oczekiwań względem nas wyrażając to następującymi słowami: Zechciejmy podjąć trud walki o czystość i dajmy świadectwo naszej czystości innym, którzy takich świadectw potrzebują. Nie bójmy się krytyki i wyśmiania . W swoich zmaganiach z pokusami tego świata bierzmy przykład z Matki Bożej, która jest najlepszym przykładem takiej walki.
   Dalsze uroczystości drugiego, czyli spotkania ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia odbyły się w kościołach stacyjnych,  a po przerwie obiadowej i spożyciu posiłku  młodzież została przewieziona  na plac przy amfiteatrze Zalewu nad Czarną w Staszowie gdzie odbyło się spotkanie modlitewne z zespołem Full Power Spirit oraz Krąg radości prowadzony przez zespół OAZA i KSM.
Trzeci dzień Spotkania Młodych przewidywał spotkania przy kościołach stacyjnych, podróż na plac przy amfiteatrze w Staszowie, gdzie zaplanowano spotkanie ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia, mini koncert OREMUZ i mszę świętą pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza .

 

Tekst i zdjęcia: Czesław Brudek

 

 Zdjęcia z obchodów - Dzień 1                   Zdjęcia z obchodów - Dzień 2                   Zdjęcia z obchodów - Dzień 3 

 

  Materiał filmowy